Tísňové tlačítko

Co je to tísňové tlačítko a jak funguje?

Anonymní dotaz

Senioři, kteří žijí sami doma, nemusí mít obavy, že zůstanou bez pomoci, pokud se jim něco přihodí.

Existují totiž tzv. tísňová tlačítka napojená na dispečink tísňové péče, která jsou určena pro situace, kdy senior upadne, dojde u něj ke zdravotní příhodě, nebo je v jiném nebezpečí.

Obrázek tísňového tlačítka

Pro případ kritické situace lze pořídit tísňové tlačítko, které senior nosí na ruce jako náramek, nebo na krku jako přívěšek. Pokud se mu udělá špatně, upadne, nemůže vstát, ocitne se v nebezpečí ze strany druhé osoby nebo např. nemá po ruce mobilní telefon, stačí zmáčknout „SOS“ tlačítko pro přivolání pomoci. Tísňové tlačítko reaguje nejen na zmáčknutý signál „SOS“ ze strany seniora, ale umí také samo rozeznat jeho delší nepohyb, a některá zařízení také pád. 

Tísňové tlačítko je napojené na dispečink, který je na příjmu 24 hod. denně. V případě krizové situace organizují jeho pracovníci pomoc pro seniora. Přivolají rodinu, sousedy nebo přímo záchrannou službu. 

Dle přání seniora jsou o nastalé kritické situaci informovány jím zadané kontakty – rodina, sousedé, přátelé. 

Služba zajišťuje bezpečnost pro seniory jak v domácím prostředí, tak i venku.

Službu tísňového tlačítka poskytují registrované sociální služby. Je možné se např. domluvit na uložení klíčů pro případ výjezdu záchranné služby, připomínání léků atd. Pracovníci dispečinku mohou také průběžně kontaktovat seniora, jak se mu daří. 

Zřízení služby je buď zpoplatněné, nebo dotované. Poplatek za užívání služby se pohybuje nejčastěji v rozmezí 350-550,- Kč/měsíc.

Tísňové tlačítko pomáhá seniorům žít déle samostatně doma. 

Zajímají-li Vás další informace o tísňovém tlačítku, rádi Vám je zodpovíme.