Přechodná péče v domácím prostředí i mimo ně

Moje maminka je stále ještě z velké míry soběstačná, ale s řadou věcí jí pomáhám. Občas bych ráda na pár dní odjela mimo Prahu. Kam bych se mohla obrátit, aby se o ní v této době někdo postaral (přišel se na maminku např. jednou za den podívat a pomohl jí příp. s tím, co by potřebovala)?

Anonymní dotaz

Existují služby, které mohou pomoci zajistit péči o Vašeho blízkého jak u něj doma, tak nabídnout krátkodobou péči o něj v rámci svého zařízení.

Služby v domácnosti klienta

Chcete-li zajistit praktickou pomoc pro svého blízkého a zároveň mít klid, že někdo další dohlédne na to, jestli Vaší mamince nic důležitého neschází, je možné využít služeb osobní asistence. Tato služba může zajistit pomoc při péči o domácnost, provádění osobní hygieny, pomoci vyřídit potřebné věci, klienta např. i někam doprovodit, nebo s ním zkrátka jen trávit určitý čas. Služba se zpravidla sjednává na určité dny v týdnu, ale lze se domluvit i na konkrétní, nárazové termíny dle kapacity služby.

Další možností je pořídit tísňové tlačítko, které může mít Váš blízký stále u sebe a v případě krizové situace si jedním stisknutím tlačítka přivolá pomoc. Zároveň služba díky nastavení tlačítka dostává signál v případě jeho delšího nepohybu, pádu apod. V takovém případě se služba s klientem spojuje, zajistí pro něj potřebnou pomoc a může dát vědět jeho blízkým zprávu o stavu klienta.

Služby v zařízení

Po dobu Vaší nepřítomnosti lze také sjednat pobyt Vaší mamince v odlehčovací službě. Tato zařízení nabízejí krátkodobé pobyty v délce několika dní, týdnů až 3 měsíců. Senior zde má potřebnou péči na dosah – jsou zde pečovatelky a také zdravotní sestry. Zároveň má v zařízení zajištěné ubytování v pěkném prostředí, celodenní stravu i různé aktivity, kterých se může zúčastnit.