Denní stacionáře

Staráme se o manželovu maminku. Má již delší dobu Alzheimerovo onemocnění, nyní již v pokročilé fázi. S manželem jsme oba zaměstnaní a péče o tchýni je někdy náročná. Dosud střídavě pečujeme a chodíme do práce, aby se tchýně nemusela natrvalo přestěhovat do nějakého zařízení. Pokud to půjde, chceme jí umožnit, aby s námi zůstala žít doma. Rádi bychom si ale trochu odpočinuli a nemuseli náročně kloubit své pracovní aktivity s péčí o ní. Kam bychom se mohli obrátit o pomoc?

Anonymní dotaz

V případě, že chcete lépe skloubit péči o svého blízkého s pracovními nebo jinými aktivitami, je možné využít služeb tzv. denních stacionářů. Denní stacionáře pomáhají postarat se o seniory a osoby se zdravotním postižením, které potřebují péči druhých osob v době, kdy se o ně nemohou postarat jejich rodiny. Rodina svého blízkého do stacionáře ráno odváží a odpoledne či k večeru si ho přiváží zpět domů. Může se tak přes den věnovat práci, vyřizovat potřebné záležitosti atd.

V denních stacionářích je pečovatelský a další personál, který klientovi pomáhá podle jeho potřeb. Klient zde dostává stravu, má možnost se zapojit do různých denních aktivit, odpočinout si a také je mu zde v případě potřeby např. provedena osobní hygiena.

Některé stacionáře umožňují i delší než denní pobyt.