Bydlení ve stáří a pro osoby se zdravotním postižením

Existuje možnost bydlení pro starší osoby nebo pro osoby se zdravotním postižením? Jaké jsou možnosti?

Anonymní dotaz

Přemýšlíte, že je pro Vás byt nebo dům, kde bydlíte, příliš velký a rádi byste se přestěhovali do něčeho menšího? Potřebovali byste zajistit při svém bydlení také nějakou pomoc? Hledáte bydlení, které by pro vás bylo v souvislosti se starobním nebo invalidním důchodem finančně dostupné?

Na následujících řádcích Vám přinášíme přehled, jaké možnosti bydlení existují, když přichází vyšší věk, nebo zdravotní omezení.

O níže uvedené možnosti je dobré zajímat se s předstihem, aby bylo vhodné bydlení k dispozici, až bude potřeba. Doporučujeme zajímat se o něj v době, kdy je člověk soběstačný. Po podání žádosti je zájemce nezávazně veden v pořadníku zájemců, dokud není jeho zájem aktuální.

Různé druhy bydlení

Byty v domově s pečovatelskou službou 

Byty v domě s pečovatelskou službou jsou určeny pro seniory a osoby se zdravotním postižením, kteří jsou z větší míry soběstační, ale v některých oblastech potřebují zajistit pomoc druhou osobou.

Jedná se o bydlení v samostatných bytech (většinou v garsoniéře). Byty mají kromě obytné části, kuchyňský kout a vlastní sociální zařízení.

Byty se nachází v domě, kde si člověk sjedná i pečovatelské služby. Pečovatelky pomáhají s péčí o domácnost (např. s úklidem), s nákupy, s praním a s vyřízením různých záležitostí. Pečovatelky doprovází také např. k lékaři, pomáhají s osobní hygienou a dalším potřebným. Pečovatelské služby lze hradit z příspěvku na péči.

Pečovatelské služby jsou obyvatelům domova účtovány dle jejich využívání. 

Pečovatelky jsou obyvatelům domova k dispozici v pracovní době ve všední dny, příp. i o víkendu.

V rámci domova s byty s pečovatelskou službou mohou být organizovány také volnočasové aktivity, besedy a jiné.

Byty v domě s pečovatelskou službou jsou někdy označovány také jako tzv. byty zvláštního určení. Výše nájemného vychází z ceny dané obcí dle velikosti bytu. Tyto byty jsou předně určeny pro osoby, které mají v dané obci, nebo městské části trvalé bydliště.

Domov pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením

Bydlení v těchto domovech je určeno pro osoby, které vzhledem k věku nebo zdravotním obtížím potřebují zajistit více péče a pomoci, nebo kteří se rozhodli, že by zde chtěli dožít.

Pro klienty domova je zajištěno ubytování, strava a veškeré pečovatelské služby, které dotyčný potřebuje (od částečné pomoci až po péči na lůžku). V domově je možné účastnit se mnoha zájmových aktivit, výletů, besed, koncertů atd.

Péči zajišťují pečovatelky, zdravotní sestry, aktivizační pracovníci. Domovy nabízejí také praktického lékaře, pedikúru, masáže, nákup potravin atd.

Pokoje v domovech pro seniory bývají jednolůžkové, dvou, nebo více lůžkové. Jsou vybaveny základním nábytkem (skříně, stoly, židle, postele, příp. televize, lednička atd.). Podle velikosti prostoru si klienti dovybavují pokoje podle svých představ. Sociální zařízení je buď součástí pokoje, nebo je společné pro více pokojů. 

Pro klienty domova je připravována celodenní strava, je zajištěn úklid pokojů, praní, vyřízení potřebných záležitostí atd.

Klientům domova je účtováno ubytování a strava, volnočasové aktivity jsou zahrnuty většinou v rámci této měsíční platby. Pečovatelské služby klienti hradí z příspěvku na péči, příp. dle ceníku domova.

Domovy jsou zřizovány obcemi a také soukromými organizacemi. V soukromých zařízeních se hradí za pobyt, stravu a další služby většinou vyšší platby. 

Některé domovy mohou mít formu rezidencí s bytovými jednotkami.

Přihláška do domova pro seniory většinou není závislá na místě bydliště. Dá se žádat o přijetí napříč Českou republikou a zájemce může mít podány žádosti i ve více zařízeních.

Obecní byty se sníženým nájemným

Obce mohou mít pro své obyvatele s trvalým bydlištěm na svém území k dispozici bytové jednotky, které jsou určeny seniorům a různě potřebným osobám.

Byty bývají přizpůsobené potřebám seniorům, osob se zdravotním postižením (např. bezbariérové úpravy atd.). Cena za nájem v těchto bytech bývá většinou snížená.

Zájemci o bydlení jsou v souvislosti s přidělením bytu posuzováni dle celkové sociální a zdravotní situace, finančního zajištění atd.

Byty z nabídky na internetu a v tištěné inzerci

V případě, že uvažujete o změně bydlení, kdy se chcete přestěhovat do menšího nebo levnějšího bytu, či najít bezbariérové bydlení, můžete se podívat na nabídky na internetu a v tištěné inzerci. Je možné se spojit s realitní kanceláří, která Vám pomůže při hledání nového bydlení. Je možné se na ni obrátit také v případě zájmu prodat vlastní byt nebo dům. Realitní kanceláře nabízí servis od zajištění prohlídek nemovitosti, sjednání smlouvy, až po právní poradenství v oblasti bydlení.