Potřebovala bych si zapůjčit kompenzační pomůcku? Mám nárok na nějaký příspěvek? Kde bych si takovou pomůcku mohla zapůjčit?
Anonymní dotaz
S tím, jak se u seniorů a osob se zdravotním postižením mění zdravotní stav, pohyblivost, schopnost péče o sebe, často souvisí potřeba používat určitou pomůcku. K dispozici je široká škála tzv. kompenzačních pomůcek, které výrazně pomáhají při pohybu, běžných činnostech doma, při sebeobsluze i např. cestování.
Druhy pomůcek
- Pomůcky související s pohybem – berle, hole, chodítka (s kolečky i bez nich), mechanické a elektrické vozíky, podložky pro přesun (z lůžka na židli, křeslo či sedačku auta)
- Pomůcky určené k přemisťování – zvedáky, podložky, desky
- Pomůcky v případě dlouhodobého pobytu na lůžku – polohovací lůžka, hrazdy, antidekubitní matrace a polohovací pomůcky, nepromokavá prostěradla, pojízdné stolky, přitahovací žebříček k posazení se
- Pomůcky pro osobní hygienu – toaletní křesla, nástavce na WC, sedačky a židle do sprchy nebo do vany, nafukovací vana pro osobní hygienu na lůžku, nafukovací bazének pro mytí vlasů na lůžku, prodloužené kartáče na česání a pro mytí zad
- Pomůcky pro sebeobsluhu – pro stravování (přizpůsobené nádobí, příbory, hrníčky s pítkem, držáky na nádobí, prkénka), při oblékání (navlékač ponožek, punčoch, pomůcky při zapínání knoflíků a zipu, elastické tkaničky do bot) a další (podavače předmětů, držáky, úchyty tužek)
- Pro prevenci vzniku proleženin a otlaků – antidekubitní matrace a podložky, podložky do vozíku, polohovací pomůcky, zdravotní polštáře
- Madla, podpěry, držáky – do koupelny a na WC (např. k vaně, k záchodové míse atd.), k lůžku a pro oporu kdekoli v interiéru
- Pomůcky pro rehabilitaci – balanční podložky a klíny, rehabilitační míče, masážní míčky a válce, zdravotní polštáře a opěrky
- Ortézy a bandáže – na horní i dolní končetiny, trup, krk
Mimo výše uvedené pomůcky, které se nejčastěji používají, je možné na trhu sehnat i další pomůcky.
Jak si vybrat vhodnou kompenzační pomůcku a kde ji lze opatřit
S výběrem vhodné pomůcky vám poradí lékař a specialisté v prodejnách kompenzačních pomůcek.
Kompenzační pomůcky lze pořídit jako zcela nové, repasované nebo volně např. přes bazar na internetu.
Novou a repasovanou pomůcku je možné získat v prodejnách kompenzačních pomůcek. Každá pomůcka je spojena s kódem pro zdravotní pojišťovnu. Příspěvek pojišťovny hradí kompenzační pomůcku buď plné nebo částečné výši. Některé pomůcky (zejm. denní potřeby), se hradí z vlastních prostředků.
Repasované pomůcky znamenají, že již někomu sloužily, ale byly zkontrolovány, znovu seřízeny, opraveny a mohou sloužit v pořádku dál. Repasované lze pořídit např. mechanické vozíky, polohovací lůžka, zvedáky atd.
Lze sehnat také použité kompenzační pomůcky tzv. z druhé ruky v bazarech na internetu. Pomůcky si lze také vypůjčit v půjčovnách kompenzačních pomůcek. Pomůcky je možné si zapůjčit dlouhodobě i krátkodobě (na několik dní).
Jak ji lze pořídit kompenzační pomůcku s úhradou zdravotní pojišťovny
V případě pomůcek, na které přispívá zdravotní pojišťovna (plně nebo částečně), je dobré obrátit se na lékaře, který pomůcku předepisuje. Pomůcky předepisují podle jejich charakteru různí lékaři – od praktických přes specialisty (ortoped, neurolog, internista, chirurg, geriatr, rehabilitační lékař a další). Předpis většiny pomůcek schvalují revizní lékaři zdravotních pojišťoven, které na ně přispívají.
Poté lékař vystavuje „poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku“. Tento poukaz se předkládá při převzetí pomůcky v prodejně kompenzačních pomůcek.
V případě pomůcek předepsaných pojišťovnou se lze obrátit o servis u prodejny kompenzačních pomůcek, kde byla pomůcka vydána. Po několika letech jejich používání je možné si zažádat také o novou pomůcku. Některé předepsané pomůcky zůstávají po celou dobu užívání majetkem zdravotní pojišťovny. Poté, co ji dotyčný již nepotřebuje, vrací se zdravotní pojišťovně zpět (mechanické vozíky, polohovací lůžka, zvedáky).
Rádi byste se poradili, kde je možné kompenzační pomůcku pořídit? Kontaktujte nás, rádi Vás nasměrujeme.